top of page

SLOW JOGGING

 

 

Slow Jogging, czyli bieganie po japońsku

 

Hiroaki Tanaka, Profesor Uniwersytetu Fukuoka (Japonia), postać w Japonii wręcz legendarna, poświęcając wiele lat badań w Instytucie Fizjologii Sportu, którego jest dyrektorem, opracował ten niezwykły rodzaj aktywności fizycznej.

Stało się dla niego jasne, że aktywność fizyczna podejmowana codziennie przez 30 minut do godziny, na tyle lekka by móc ją wykonywać z uśmiechem, jest istnym panaceum na wiele dolegliwości trapiących współczesnego człowieka. Zastanawiając się, jak najprościej spełnić te warunki, profesor Tanaka opracował metodę Slow Jogging i starał się popularyzować ją wśród Japończyków. Były to jednak czasy, kiedy sport kojarzył się bardziej z potem i wysiłkiem niż z przyjemnością – takie poglądy pokutują w niektórych z nas do dziś.

Dopiero w 1995 roku Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej (ACSM) potwierdziło skuteczność lekkiej aktywności fizycznej i metoda profesora Tanaki zaczęła wzbudzać ogromne zainteresowanie po drugiej stronie globu. Stała się przedmiotem licznych badań naukowych zarówno w Japonii jak i Ameryce, a w 2009 po raz pierwszy zaprezentowano Slow Jogging w telewizji. Reakcja Japończyków była niesamowita – rozdzwoniły się telefony, posypały listy i emaile z podziękowaniami oraz zaproszenia na wykłady i konferencje naukowe w całym kraju. Po spotkaniu z uroczym i inspirującym profesorem ci, którym bieganie (poza ucieczką) nigdy nie przyszło do głowy, decydowali się próbować! W krótkim czasie, ku własnemu zaskoczeniu, czuli się znacznie lepiej i... uzależniali od Slow Joggingu! Dziś hasło Slow Jogging i twarz japońskiego profesora są doskonale rozpoznawalne, a fanów w każdym wieku można spotkać wszędzie – truchtają w parkach i na ulicach z uśmiechem i w tempie na tyle wolnym, że wyprzedzają ich ambitni spacerowicze. 

Dlaczego Slow Jogging?

 

O tym, że ruch sprzyja utracie zbędnych kilogramów i zdrowej sylwetce, nie trzeba nikogo przekonywać. Dowolny ruch, nawet zwykły spacer, może dać satysfakcjonujące rezultaty, choć pewnie przyjdzie nam na nie dłużej poczekać.

Dla mniej cierpliwych, mam dobrą wiadomość – przy identycznej szybkości na tym samym dystansie wydatek kaloryczny naszego organizmu w czasie Slow Joggingu jest dwukrotnie wyższy niż podczas chodzenia!

By spalić 200-300 kcal musimy wybrać się na dość długi, 7-10 kilometrowy spacer. Slow Jogging w tempie spacerowym, zapewni nam utratę tych samych kalorii już na odcinku 3,5-5 km!

Na początku swoich badań profesor Tanaka, o wadze i sylwetce odległej wówczas od ideału, poddał się eksperymentowi łączącemu Slow Jogging z niewielkim ograniczeniem dziennego spożycia kalorii. Wiedział, że na dłuższą metę nie potrafi zrezygnować z alkoholu czy jedzenia późnym wieczorem, do czego od lat przekonują dietetycy. Wypróbował własną metodę – łatwą w realizacji i przede wszystkim kontynuacji przez dłuższy czas. Założył utratę 300-400 kcal ze Slow Joggingiem i kolejnych 300-400 kcal przez drobne wyrzeczenia żywieniowe. Bez drastycznych zmian trybu życia, przy codziennych późnych kolacjach i częstych zakrapianych imprezach po 3 miesiącach potwierdził swoją hipotezą ważąc już o 10 kg mniej!.

Nadwaga ma dużo poważniejsze konsekwencje niż sama estetyka wyglądu, wśród nich można wymienić: zespół metaboliczny (charakteryzujący się otyłością brzuszną lub/i podwyższonym stężeniem trójglicerydów, wysokim ciśnieniem tętniczym i stężeniem cukru we krwi, niskim poziomem cholesterolu HCL), cukrzycę typu 2 wraz z jej wszystkimi konsekwencjami, miażdżycę, choroby serca, zawał mięśnia sercowego, zmiany zwyrodnieniowe stawów związane z nadmiernym obciążeniem. Główną przyczyną otyłości jest "niewłaściwy sposób życia" związany z przyjmowaniem zbyt dużej ilości energii. Zła dieta (zbyt kaloryczna i mało wartościowa) wraz z niewielką dawką ruchu przyczynia się do odkładania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Naturalny i nieobciążający Slow Jogging znacząco wpływa na poprawę parametrów zdrowotnych organizmu. Badania potwierdziły obniżenie śmiertelności wśród entuzjastów tego sportu, nawet u osób cierpiących na zespół metaboliczny. Analiza wyników badań 9 tysięcy tokijskich biznesmenów wykazała, że wśród tych o wysokiej wytrzymałości fizycznej śmiertelność na raka była do 2,5 razy niższa.

Slow Jogging ma dobroczynny wpływ również na kondycję naszego umysłu. Do niedawna wierzono, że proces starzenia nieuchronnie wiąże się ze zmniejszeniem liczby komórek mózgowych – co za tym idzie – obniżeniem sprawności intelektualnej. Dziś wiemy, że liczba ta może rosnąć i maleć niezależnie od wieku i jest ściśle skorelowana z ilością aktywności fizycznej. Badania 8000 osób na przestrzeni 40 lat na Uniwersytecie Kyushu wykazały, że występowanie choroby Alzheimera było najwyższe w grupie o najniższej aktywności fizycznej. Badania Profesora Tanaki na grupie 60 i 70 latków dodatkowo wykazały, że określony rodzaj ruchu może mieć istotny związek z ryzykiem zachorowań na tę chorobę. Ćwiczenia gimnastyczne i rozciągające okazały się niewystarczające by zwiększyć ilość komórek mózgowych tym samym zmniejszyć ryzyko choroby. Slow Jogging natomiast, kontynuowany przez 6 miesięcy, 3 razy w tygodniu przez godzinę, wyraźnie wpłynął na zwiększenie ilości komórek mózgowych uczestników. 

 

źródło: http://slowjogging.pl/

SLOW JOGGING to przede wszystkim RADOŚĆ Z RUCHU!

Łamie stereotyp "im bardziej się zmęczysz tym skuteczniej ćwiczysz i tym lepsze efekty uzyskujesz!".

Slow Jogging udowadnia, że niewielkim wysiłkiem sprawiającym radość, wykonywanym regularnie można osiągnąć te same efekty (a nawet lepsze) niż podczas intensywnych treningów! Związane jest to z łatwością i przyjemnością jego wykonywania co sprawia, że nie zniechęcamy się i konsekwentnie regularnie kontynuujemy ćwiczenia. Kolejną ogromną zaletą jest bardzo niska kontuzyjność (parametr ten wygląda znacznie gorzej wśród mocnych aktywności fizycznych). Brak kontuzji umożliwia ciągłą kontynuację uprawiania sportu, wystąpienie kontuzji często wyłącza nas z aktywności na wiele tygodni co często wiąże się z całkowitym zaprzestaniem ćwiczeń. 

Slow Jogging może uprawiać niemal każdy w każdym wieku! Odpowiednio wykonywany nie obciąża stawów, jest wręcz naturalnym masażem dla stawów i mięśni!

 

Bardzo gorąco polecam spróbować Slow Joggingu nawet (a może szczególnie) tym, którzy nie tolerują biegania! Jestem przekonana, że każdy zakocha się w tej dyscyplinie sportu!

SLOW JOGGING W TERAPII KOBIET

W oparciu o rewelacyjną technikę standardowego slow joggingu, oraz doświadczenie i wiedzę z zakresu fizjoterapii i treningu Kobiet na każdym etapie ich życia – opracowałam niezwykle korzystne i skuteczne techniki slow joggingu, dopasowane do różnych potrzeb Kobiet.

 

Techniki te umożliwiają Kobietom czerpanie radości z ruchu na świeżym powietrzu ZAWSZE, niezależnie od tego na jakim etapie życia obecnie się znajdują: czy to przed ciążą, czy w ciąży czy w czasie połogu czy też po okresie połogu podczas opieki nad małym dzieckiem.

 

Teraz KAŻDA Kobieta może korzystać z niezwykłych dobrodziejstw najzdrowszej techniki biegania jaka została opracowana! 

 

 

Slow Jogging Bumping Up

Technika wymaga dużego zaangażowania wszystkich dolnych partii ciała, bardzo dobrej koordynacji ruchowej oraz precyzji i wyczucia w angażowaniu konkretnych mięśni. Uczy świetnej koordynacji i świadomości swojego ciała. Tak jak przy klasycznym Slow Joggingu, poruszanie się tą dopracowaną techniką jest niezwykle korzystne dla zdrowia, całkowicie bezpieczne i bezkontuzyjne  – dzięki czemu można bez przeszkód ćwiczyć w ten sposób cały rok i nie martwić się przerwami z powodu leczenia kontuzji! J

To co wyróżnia tę technikę – to bardzo konkretna praca miednicą i mięśniami pośladkowymi. Mięśnie kurczą się z odpowiednią częstotliwością z dodatkowymi wibracjami powstającymi podczas poruszania się.

Technika jest ABSOLUTNYM KILLEREM CELLULITU!

W NIEWIARYGODNY SPOSÓB UJĘDRNIA I PODNOSI POŚLADKI!

 

Pregnancy Slow Jogging

Niezwykła technika umożliwiająca bezpieczne „bieganie” kobietom ciężarnym!! Opracowana specjalnie dla przyszłych Mam aby mogły cieszyć się wspaniałym zdrowiem, super kondycją i pięknym ciałem przez cały okres trwania ciąży! Idealny sport dla Kobiet w ciąży! Ta technika biegania nie przeciąża stawów, pomaga w zachowaniu dobrej ruchomości miednicy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa – zmniejsza to odczucia bólowe. Pomaga utrzymać w świetnej formie dolne partie ciała. Nie ma niebezpieczeństwa przemęczenia ponieważ ruch odbywa się w wolnym przyjemnym tempie. Jak każdy Slow Jogging idealnie nadaje się do uprawiania ze znajomymi, możesz spędzać czas zdrowo i aktywnie nie rezygnując ze spotkań towarzyskich! Twoja koleżanka nawet jeżeli nie jest w ciąży tak jak Ty, z pewnością zakocha się w innych formach Slow Joggingu i z chęcią będzie Ci towarzyszyć. Technika ta została opracowana w oparciu o wiedzę z zakresu fizjologii ciąży, pod kątem fizjoterapeutycznym tak by była całkowicie bezpieczna dla Kobiety, rozwijającego się dziecka i samej ciąży. Oczywiście jak w każdym innym przypadku wykonywania aktywności fizycznej ciąża musi być zdrowa! Oraz wymagana jest zgoda lekarza prowadzącego na wykonywanie aktywności fizycznej.

 

Slow Jogging Baby Buggy 

Jest to Slow Jogging dla Mam z małymi dziećmi! Bardzo fajny sport który możesz uprawiać z KAŻDYM wózkiem! Nie musisz posiadać specjalnego, niezwykle drogiego wózka z przeznaczeniem do joggingu! Technika Slow Joggingu umożliwia bieganie z każdym wózkiem i nie powoduje wstrząsów – jest więc bezpieczna dla dziecka! Sama technika jest bardzo bezpieczna dla Mamy nawet w okresie połogu (stosuje się wówczas technikę Pregnancy Slow Joggingu – czuli ciążową). O ile poród przeszedł całkiem pomyślnie - możesz „wybiec” z dzieckiem ze szpitala do domu! ;)   

bottom of page